DANIELE

Hodowla danieli

W gospodarstwie prowadzimy hodowlę danieli, zagrody hodowlane zajmują 7 ha powierzchni. W zagrodach tych panują idealne warunki do hodowli tych zwierząt.

Daniel jest to gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych o wyglądzie i trybie życia podobnym do jelenia szlachetnego. Jest on mniejszy od jelenia szlachetnego. Długość ciała wynosi 130-150 cm, wysokość w kłębie około 105 cm. Samce są wyraźnie większe od samic i przeciętnie ważą od 65 do 100 kg, samice 30-80 kg. Grzbiet ciała ma ubarwienie rudobrązowe z charakterystycznymi białymi plamami. Wzdłuż kręgosłupa biegnie ciemna smuga. Spód ciała jest biały, na pośladkach występuje biała plama z ciemnym obrzeżeniem, tzw. lusterko. Ogon jest od góry czarny, od spodu biały. W zimie ubarwienie grzbietu ciała zmienia się na szare, bez plam (tzw. szata zimowa). Niektóre osobniki są czarne i białe. Jak u innych przedstawicieli jeleniowatych, samiec posiada poroże, które co roku zrzuca (zwykle w maju), a na jego miejsce wyrasta nowe, w młodym wieku większe, u starszych osobników często słabsze. Są one bardziej szerokie, łopatowate, a jednocześnie mniejsze niż u jelenia szlachetnego. Samica nie posiada poroża. Największe poroża 6-10 letnich danieli osiągają 5-7 kg masy. Daniele mają dobry węch, słuch i bardzo dobry wzrok.

Naturalnym obszarem jego występowania jest obszar śródziemnomorski (południe Europy, Azja Mniejsza i północna Afryka). W Polsce nie jest gatunkiem rodzimym. Został introdukowany po raz pierwszy w XIII wieku na Nizinie Śląskiej. Od XVII wieku był wielokrotnie wprowadzany w wielu regionach kraju.

Zajmuje różne siedliska, od suchych i gorących po zimne i wilgotne. Wykazuje duże zdolności adaptacyjne. Preferuje rzadkie lasy i ich obrzeża, czasami wychodzi na żerowanie na podleśne pola uprawne i łąki. W górach występuje na wysokościach do około 1000 m n.p.m. Żeruje głównie w nocy.

Żyje w stadach, starsze samce żyją samotnie lub w niewielkich grupach. Pod koniec lata łączą się z grupami samic. Żywi się roślinami zielnymi, młodymi gałązkami drzew i krzewów, a także mchami i porostami. Jest przy tym mniej wybredny niż jeleń. Komunikują się językiem ciała, dźwiękami i zapachami.

Oferta sezonu

Zapraszamy do Sokoliska latem!

To idealny czas, aby doświadczyć uroku przyrody tego malowniczego regionu Polski. Nasza sezonowa oferta zapewni Wam możliwość odkrycia piękna letniej scenerii i zanurzenia się w przyjemnej atmosferze wiejskiego życia

 Oferujemy  7-dniowy pakiet w cenie; 1250zł/osoba dorosła i młodzież pow. 12 lat, 830 zł/dzieci od 2 do 12 lat oraz dziecko do 2 lat bez opłat.

 Cena obejmuje;

– 7 noclegów,

-7 śniadań w formie szwedzkiego stołu plus danie na ciepło serwowane do stolika,

– 7 obiadokolacji dwudaniowych z deserem i kompotem. Wszystkie posiłki przygotowujemy na miejscu. Więcej na temat wyżywienia w zakładce Pensjonat,

– kawa i herbata stale dostępna,

– powitanie lampką wina i kieliszkiem palinki,

– pomoc w organizacji wycieczek,

– ręczniki,

-korzystanie z atrakcji Sokoliska, m.in. ruska bania, połów ryb (no kill).